  • EPM7128SQC100-7FN
EPM7128SQC100-7FN
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SQC100-7FN
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128SQC100-7FN
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7128SQC100-7FN
Description:
3.3/55V 0.65mm PMIC 100 Pin 166.7MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128SQC100-7FN Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a PQFP package.There are 84 I/Os programmed in it.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.It has 100pins programmed.Additionally, this device is capable of displaying [0].For digital circuits, there are 2500gates. These devices serve as building blocks.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].Surface Mountmounts this electronic component.The device has a pinout of [0].With a maximum supply voltage of [0], it operates.With a minimal supply voltage of [0], it operates.A total of 3.3/55V power supplies are needed to run it.A total of 84Programmable I/Os are present.This frequency is 166.7MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.Its basic building block is composed of 8 logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 147.1MHz.A programmable logic type can be categorized as EE PLD.
EPM7128SQC100-7FN Features
PQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
3.3/55V power supplies
8 logic blocks (LABs)
EPM7128SQC100-7FN Applications
There are a lot of Altera EPM7128SQC100-7FN CPLDs applications.
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Digital multiplexers
  • Address decoders
  • Custom shift registers
  • PLC analog input modules
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Portable digital devices
  • High speed graphics processing
  • Protection relays
  • INTERRUPT SYSTEM
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SQC100-7FN
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (472) OVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    166.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    84
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm