  • EPM7160EQC160-10
EPM7160EQC160-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160EQC160-10
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7160EQC160-10
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7160EQC160-10
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 125MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7160EQC160-10 Overview
A mobile phone network consists of 160macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).PQFPis the package in which it resides.As you can see, this device has 104 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 160 terminations.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The power source is powered by 5Vvolts.This part is part of the family [0].There are 160 pins on the chip.Additionally, this device is capable of displaying [0].A digital circuit can be constructed using 3200gates.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 160 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 5.25V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A total of 104 Programmable I/Os are available.It is possible to achieve a frequency of 125MHz.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.Temperatures should not exceed 70°C.Its basic building block is composed of 10 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be lower than 100MHz.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM7160EQC160-10 Features
PQFP package
104 I/Os
160 pin count
160 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160EQC160-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7160EQC160-10 CPLDs applications.
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • State machine design
  • Page register
  • Digital systems
  • Programmable power management
  • I2C BUS INTERFACE
  • Interface bridging
  • PLC analog input modules
  • ROM patching
  • Reset swapping
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160EQC160-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    160
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    104
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3200
  • Number of Programmable I/O
    104
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.07mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm