  • EPM7192EGC160-15
EPM7192EGC160-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7192EGC160-15
HK JDW NO:
2936-EPM7192EGC160-15
Package:
Datasheet:
EPM7192EGC160-15
Description:
2.54mm PMIC 160 Pin 100MHz 5V
Purchasing and Inquiry
EPM7192EGC160-15 Overview
192macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.In this case, there are 124 I/Os programmed.There is a 160terminations set on devices.This electrical part has a terminal position of PERPENDICULARand is connected to the ground.The power source is powered by 5Vvolts.It is included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 160pins are programmed.If this device is used, you will also be able to find [0].It is possible to construct digital circuits using 3750gates, which are devices that serve as building blocks.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount, Through Hole.The pins are [0].There is a maximum supply voltage of 5.25Vwhen the device is operating.The minimal supply voltage is 4.75V.A total of 124 Programmable I/Os are available.In this case, 100MHzis the frequency that can be achieved.Operating temperatures should be higher than 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.The program consists of 12 logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 90.9MHz.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
EPM7192EGC160-15 Features
124 I/Os
160 pin count
160 pins
12 logic blocks (LABs)
EPM7192EGC160-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7192EGC160-15 CPLDs applications.
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Voltage level translation
  • Discrete logic functions
  • Dedicated input registers
  • DDC INTERFACE
  • Power up sequencing
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Power automation
  • Page register
  • Multiple DIP Switch Replacement
Step5Bar-code shipping tag
EPM7192EGC160-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
    NO
  • Height Seated (Max)
    5.34mm
  • Length
    39.624mm
  • Width
    39.624mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Number of Pins
    160
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    124
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    90.9MHz