  • EPM7192SQI160-10
EPM7192SQI160-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7192SQI160-10
HK JDW NO:
2936-EPM7192SQI160-10
Datasheet:
EPM7192SQI160-10
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 125MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7192SQI160-10 Overview
192macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.PQFPis the package in which it resides.This device has 124 I/O ports programmed into it.160terminations are programmed into the device.This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.It is powered from a supply voltage of 5V.There is a part in the family [0].With 160pins programmed, the chip is ready to use.A digital circuit can be constructed using 3750gates.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is adopted to store data in [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.There are 160 pins on the device.There is a maximum supply voltage of 5.5V.A minimum supply voltage of 4.5V is required for it to operate.A total of 124programmable I/Os are available.It is possible to achieve a frequency of 125MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.Temperatures should be lower than 85°C when operating.Its basic building block is composed of 12 logic blocks (LABs).It should be below 125MHzat the maximal frequency.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM7192SQI160-10 Features
PQFP package
124 I/Os
160 pin count
160 pins
12 logic blocks (LABs)
EPM7192SQI160-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7192SQI160-10 CPLDs applications.
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Power Meter SMPS
  • Voltage level translation
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Address decoding
  • Protection relays
  • State machine design
  • Bootloaders for FPGAs
  • POWER-SAVING MODES
  • Multiple DIP Switch Replacement
Step5Bar-code shipping tag
EPM7192SQI160-10
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Speed Grade
    10
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.07mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm