  • EPM7256AEQI208-7
EPM7256AEQI208-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256AEQI208-7
HK JDW NO:
2936-EPM7256AEQI208-7
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7256AEQI208-7
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 166.67MHz 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256AEQI208-7 Overview
This network has 256macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is embedded in the PQFP package.This device has 164 I/O ports programmed into it.208terminations are programmed into the device.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.The part is included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Bulk.In this chip, the 208pins are programmed.If you use this device, you will also find [0].It is possible to construct digital circuits using 5000gates, which are devices that serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].EEPROM is adopted for storing data.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The pins are [0].There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.It is powered by 3Vas its minimum supply voltage.There are a total of 164 Programmable I/Os.There can be 166.67MHz frequency achieved.In order to operate, the temperature should be higher than -40°C.The operating temperature should be lower than 85°C.There are 16logic blocks (LABs) that make up its basic building block.If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7256AEQI208-7 Features
PQFP package
164 I/Os
208 pin count
208 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM7256AEQI208-7 Applications
There are a lot of Altera EPM7256AEQI208-7 CPLDs applications.
  • ROM patching
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Synchronous or asynchronous mode
  • DDC INTERFACE
  • Programmable polarity
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • TIMERS/COUNTERS
  • Bootloaders for FPGAs
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256AEQI208-7
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    164
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    172.4MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    164
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm