  • EPM7256ATC144-10
EPM7256ATC144-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256ATC144-10
HK JDW NO:
2936-EPM7256ATC144-10
Description:
2.5/3.33.3V 0.5mm PMIC 3.3V
Purchasing and Inquiry
EPM7256ATC144-10 Overview
256 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.This device has 120 I/O ports programmed into it.Devices are programmed with terminations of [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].There are 144 pins on the chip.It is also characterized by 256 MACROCELLS; 16 LABS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 2.5 OR 3.3.It operates from 2.5/3.33.3V power supplies.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.It should be possible for Vsup to exceed 3Vat the supply voltage.The clock frequency of the device should not exceed 93.5MHz.In programmable logic, a type of logic can be categorized as EE PLD.The operating temperature should be kept below 70°C.
EPM7256ATC144-10 Features
120 I/Os
144 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
EPM7256ATC144-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7256ATC144-10 CPLDs applications.
  • PLC analog input modules
  • Digital systems
  • Interface bridging
  • Field programmable gate
  • Custom shift registers
  • Multiple Clock Source Selection
  • Battery operated portable devices
  • Code converters
  • Address decoding
  • Power Meter SMPS
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256ATC144-10
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    256 MACROCELLS; 16 LABS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 2.5 OR 3.3
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    120
  • Clock Frequency
    93.5MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 120 I/O
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm