  • EPM7256EGC192-20
EPM7256EGC192-20
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256EGC192-20
HK JDW NO:
2936-EPM7256EGC192-20
Package:
Datasheet:
EPM7256EGC192-20
Description:
2.54mm PMIC 192 Pin 83.33MHz 5V
Purchasing and Inquiry
EPM7256EGC192-20 Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).This device has 164 I/O ports programmed into it.192terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered by a voltage of 5V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.With 192pins programmed, the chip is ready to use.Additionally, this device is capable of displaying [0].For digital circuits, there are 5000gates. These devices serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.Surface Mount, Through Holemounts this electronic component.There are 192pins on it.It operates with the maximal supply voltage of 5.25V.Initially, it requires a voltage of 4.75Vas the minimum supply voltage.A total of 164Programmable I/Os are present.A frequency of 83.33MHzcan be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.There are 16logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It should be below 90.9MHzat the maximal frequency.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7256EGC192-20 Features
164 I/Os
192 pin count
192 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM7256EGC192-20 Applications
There are a lot of Altera EPM7256EGC192-20 CPLDs applications.
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Custom state machines
  • ROM patching
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Portable digital devices
  • Code converters
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • High speed graphics processing
  • D/T registers and latches
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256EGC192-20
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Number of Pins
    192
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    192
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    83.33MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    164
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Frequency (Max)
    90.9MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    164
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    20
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    5.43mm
  • Length
    45.15mm
  • Width
    45.15mm