  • EPM7512AEFC256-10N
EPM7512AEFC256-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512AEFC256-10N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7512AEFC256-10N
Package:
FBGA
Description:
1mm PMIC 256 Pin 125MHz 3.3V FBGA
Purchasing and Inquiry
EPM7512AEFC256-10N Overview
There are 512 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is contained in package [0].It is equipped with 212I/O ports.The device is programmed with 256 terminations.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].It has 256pins programmed.It is possible to construct digital circuits using 10000gates, which are devices that serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.A total of 256pins are provided on this board.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 3V.There are 212 programmable I/Os in this system.This can be achieved at a frequency of 125MHz.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.There are 32logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It is recommended that the maximal frequency be lower than 116.3MHz.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
EPM7512AEFC256-10N Features
FBGA package
212 I/Os
256 pin count
256 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM7512AEFC256-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7512AEFC256-10N CPLDs applications.
  • Power automation
  • State machine control
  • High speed graphics processing
  • Digital multiplexers
  • Handheld digital devices
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Software-driven hardware configuration
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Discrete logic functions
  • Digital systems
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512AEFC256-10N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    212
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    116.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    10000
  • Number of Programmable I/O
    212
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm