  • EPM7512AEQC208-7
EPM7512AEQC208-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512AEQC208-7
HK JDW NO:
2936-EPM7512AEQC208-7
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7512AEQC208-7
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 166.67MHz 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512AEQC208-7 Overview
There are 512 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a PQFP package.There are 176 I/Os programmed in it.Terminations of devices are set to [0].QUADis the terminal position of this electrical part.The power supply voltage is 3.3V.This part is included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 208pins are programmed.10000gates are used to construct digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 208pins on it.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.It is powered by 3Vas its minimum supply voltage.There are 176 Programmable I/Os.There is a maximum frequency of 166.67MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.Its basic building block is composed of 32 logic blocks (LABs).If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.A programmable logic type can be categorized as EE PLD.
EPM7512AEQC208-7 Features
PQFP package
176 I/Os
208 pin count
208 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM7512AEQC208-7 Applications
There are a lot of Altera EPM7512AEQC208-7 CPLDs applications.
  • Protection relays
  • Boolean function generators
  • ROM patching
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Digital multiplexers
  • USB Bus
  • Discrete logic functions
  • Address decoding
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • I/O expansion
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512AEQC208-7
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    176
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    116.3MHz
  • Number of Programmable I/O
    176
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Speed Grade
    7
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm