  • EPM9400LC84-15
EPM9400LC84-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM9400LC84-15
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM9400LC84-15
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM9400LC84-15 Overview
There are 400 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].As a result, it has 59 I/O ports programmed.Terminations of devices are set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.A voltage of 5Vprovides power to the device.There is a part in the family [0].There are 84 pins on the chip.This device also displays [0].A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].Data is stored using [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].It operates at a maximum supply voltage of 5.25V volts.Normally, it operates with a voltage of 4.75VV as its minimum supply voltage.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.In total, it contains 25 logic blocks (LABs).It should not exceed 117.6MHzin its clock frequency.A programmable logic type is categorized as EE PLD.
EPM9400LC84-15 Features
PLCC package
59 I/Os
84 pin count
84 pins
25 logic blocks (LABs)
EPM9400LC84-15 Applications
There are a lot of Altera EPM9400LC84-15 CPLDs applications.
  • Power up sequencing
  • Protection relays
  • Battery operated portable devices
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • TIMERS/COUNTERS
  • PLC analog input modules
  • Software-driven hardware configuration
  • Random logic replacement
  • Multiple Clock Source Selection
  • Voltage level translation
Step5Bar-code shipping tag
EPM9400LC84-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    84
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    59
  • Memory Type
    EEPROM
  • Clock Frequency
    117.6MHz
  • Propagation Delay
    16.2 ns
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 59 I/O
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    25
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    400
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    84
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V