  • EPM9560RI208-20
EPM9560RI208-20
advertisement
Manufacturer No:
EPM9560RI208-20
HK JDW NO:
2936-EPM9560RI208-20
Package:
Datasheet:
EPM9560RI208-20
Description:
3.3/55V 0.5mm PMIC 5V
Purchasing and Inquiry
EPM9560RI208-20 Overview
This network has 560macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).As you can see, this device has 153 I/O ports programmed into it.The termination of a device is set to [0].QUADis the terminal position of this electrical part.The device is powered by a voltage of 5V volts.It is a part of family [0].208pins are programmed on the chip.If this device is used, you will also be able to find [0].For digital circuits, there are 12000gates. These devices serve as building blocks.A Surface Mountis mounted on this electronic component.There is 3.3/55V power supply available for it.A maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V is provided.There should be a temperature above -40°Cat the time of operation.Temperatures should not exceed 85°C.35logic blocks (LABs) make up this circuit.Ensure that the supply voltage (Vsup) exceeds 4.5V.Ideally, its clock frequency should not exceed 100MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM9560RI208-20 Features
153 I/Os
208 pin count
3.3/55V power supplies
35 logic blocks (LABs)
EPM9560RI208-20 Applications
There are a lot of Altera EPM9560RI208-20 CPLDs applications.
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • LED Lighting systems
  • Complex programmable logic devices
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Software-driven hardware configuration
  • High speed graphics processing
  • Battery operated portable devices
  • Power Meter SMPS
  • Programmable polarity
  • Custom state machines
Step5Bar-code shipping tag
EPM9560RI208-20
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    772 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    153
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    23.6 ns
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm