  • KR-5R5C104-R
KR-5R5C104-R
advertisement
Manufacturer No:
KR-5R5C104-R
HK JDW NO:
255-KR-5R5C104-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
KR-5R5C104-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KR-5R5C104-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    3.175147g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PowerStor KR
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    100mF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    13.5mm
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.5mm