  • ATF1502AS-7AX44
ATF1502AS-7AX44
advertisement
Manufacturer No:
ATF1502AS-7AX44
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1502AS-7AX44
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATF1502AS-7AX44
Description:
0.8mm PMIC ATF15xx Series ATF1502AS 44 Pin 166.7MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1502AS-7AX44 Description
The ATF1502AS-7AX44  is a High-performance EEPROM Complex Programmable Logic Device.
ATF1502AS-7AX44 Features
  • High-density, High-performance, Electrically-erasable Complex Programmable Logic Device
  • In-System Programmability (ISP) via JTAG
  • Flexible Logic Macrocell
  • Advanced Power Management Features
̶ Automatic 10μA Standby for “L” Version
̶ Pin-controlled 1mA Standby Mode
̶ Programmable Pin-keeper Inputs and I/Os
̶ Reduced-power Feature per Macrocell
  • Available in Commercial and Industrial Temperature Ranges
  • Available in 44-lead PLCC and 44-lead TQFP
  • Advanced EEPROM Technology
ATF1502AS-7AX44 Applications
  • Industrial
  • General Uses
Step5Bar-code shipping tag
ATF1502AS-7AX44
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    166.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATF1502AS
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V