  • ATF1504BE-7AU100
ATF1504BE-7AU100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1504BE-7AU100
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1504BE-7AU100
Package:
100-TQFP
Datasheet:
ATF1504BE-7AU100
Description:
0.5mm PMIC ATF15xx Series ATF1504BE 100 Pin 210MHz 1.8V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1504BE-7AU100 Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is part of the 100-TQFP package.The device is programmed with 80 I/Os.It is programmed that device terminations will be 100 .This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.The power source is powered by 1.8Vvolts.Trayis the packaging method.The device operates at a temperature of -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ATF15xx series.In accordance with the [0], its related parts are listed.There are 1500 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.The pins are [0].There is a maximum supply voltage of 1.9V.Normally, it operates with a voltage of 1.7VV as its minimum supply voltage.A programmable I/O count of 32 has been recorded.There is 210MHz frequency that can be achieved.To detect the status of input signals, there are 4dedicated inputs.
ATF1504BE-7AU100 Features
100-TQFP package
80 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pins
ATF1504BE-7AU100 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1504BE-7AU100 CPLDs applications.
  • State machine design
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • I2C BUS INTERFACE
  • PLC analog input modules
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ROM patching
  • Discrete logic functions
  • Custom shift registers
  • Dedicated input registers
Step5Bar-code shipping tag
ATF1504BE-7AU100
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    210MHz
  • Base Part Number
    ATF1504BE
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • Number of Gates
    1500
  • Number of Programmable I/O
    32
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm