  • ATF1508BE-7AU100
ATF1508BE-7AU100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508BE-7AU100
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1508BE-7AU100
Package:
100-TQFP
Datasheet:
ATF1508BE-7AU100
Description:
Tin PMIC ATF15xx Series ATF1508BE 100 Pin 210MHz 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508BE-7AU100 Overview
The mobile phone network has 128 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).It is part of the 100-TQFP package.In this case, there are 80 I/Os programmed.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.It belongs to the ATF15xxseries of FPGAs.ATF1508BEcontains its related parts.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].It is recommended to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 100 pins embedded in the device.A voltage of 1.9V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 1.7V is required for this device to operate.A total of 80programmable I/Os are available.It is possible to achieve a frequency of 210MHz.The maximum frequency should not exceed 210MHz.It is recommended that the operating temperature be higher than -40°C.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.8logic blocks (LABs) make up this circuit.An elementary building block consists of 8logic elements/cells.
ATF1508BE-7AU100 Features
100-TQFP package
80 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508BE-7AU100 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1508BE-7AU100 CPLDs applications.
  • POWER-SAVING MODES
  • Timing control
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • LED Lighting systems
  • I/O expansion
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • DDC INTERFACE
  • Power up sequencing
  • Reset swapping
  • Custom state machines
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508BE-7AU100
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    210MHz
  • Base Part Number
    ATF1508BE
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Max Frequency
    210MHz
  • Number of Programmable I/O
    80
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    7
  • Number of Macro Cells
    128
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V