  • B0810-2R5105-AP
B0810-2R5105-AP
advertisement
Manufacturer No:
B0810-2R5105-AP
HK JDW NO:
255-B0810-2R5105-AP
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 1F 2.5V EDLC B SERIES CYL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B0810-2R5105-AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Weight
    1.360012g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    PowerStor B
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1F
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Orientation
    Vertical
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    13mm