  • EPM240GF100I5N
EPM240GF100I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM240GF100I5N
HK JDW NO:
2936-EPM240GF100I5N
Datasheet:
EPM240GF100I5N
Description:
1mm PMIC 100 Pin 1.8797GHz 1.8V FBGA
Purchasing and Inquiry
EPM240GF100I5N Overview
This network has 192macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).FBGAis the package in which it resides.It is programmed with 80 I/Os.There is a 100terminations set on devices.Its terminal position is BOTTOM.It is powered by a voltage of 1.8V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.100pins are programmed on the chip.When using this device, IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3Vcan also be found.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.A total of 100pins are provided on this board.This device operates at a voltage of 1.89Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 1.71V.This can be achieved at a frequency of 1.8797GHz.It is recommended that the operating temperature exceeds -40°C.A temperature less than 100°Cshould be used for operation.There are 24logic blocks (LABs) that make up its basic building block.A fundamental building block of logic consists of 240logic elements/cells.The maximum frequency should not exceed 304MHz.The devices contain a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
EPM240GF100I5N Features
FBGA package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
24 logic blocks (LABs)
EPM240GF100I5N Applications
There are a lot of Altera EPM240GF100I5N CPLDs applications.
  • Custom state machines
  • Random logic replacement
  • Digital multiplexers
  • I/O expansion
  • Handheld digital devices
  • Custom shift registers
  • Pattern recognition
  • Interface bridging
  • Programmable power management
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
Step5Bar-code shipping tag
EPM240GF100I5N
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    240
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    24
  • Speed Grade
    5
  • Number of Macro Cells
    192
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    11mm
  • Width
    11mm