  • EPM7128EQC100-15
EPM7128EQC100-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128EQC100-15
HK JDW NO:
2936-EPM7128EQC100-15
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7128EQC100-15
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128EQC100-15 Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.In the PQFPpackage, you will find it.This device has 84 I/O ports programmed into it.It is programmed to terminate devices at [0].QUADis the terminal position of this electrical part.An electrical supply voltage of 5V is used to power it.It belongs to the family [0].The chip is programmed with 100 pins.This device also displays [0].2500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.A total of 100pins are provided on this board.This device operates at a voltage of 5.25V when the maximum supply voltage is applied.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A total of 84programmable I/Os are available.A frequency of 100MHzcan be achieved.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.It is recommended to keep the operating temperature below 70°C.There are 8 logic blocks (LABs) in its basic building block.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.A programmable logic type is categorized as EE PLD.
EPM7128EQC100-15 Features
PQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128EQC100-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7128EQC100-15 CPLDs applications.
  • Custom shift registers
  • I/O expansion
  • Custom state machines
  • Programmable power management
  • I2C BUS INTERFACE
  • Storage Cards and Storage Racks
  • USB Bus
  • Software-driven hardware configuration
  • Digital systems
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128EQC100-15
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    84
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    15
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm