  • EPM7128EQI100-20
EPM7128EQI100-20
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128EQI100-20
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128EQI100-20
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7128EQI100-20
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 83.33MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128EQI100-20 Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is embedded in the PQFP package.As a result, it has 84 I/O ports programmed.Devices are programmed with terminations of [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.There is 5V voltage supply for this device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.There are 100pins on the chip.This device also displays [0].There are 2500 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.For data storage, EEPROMis adopted.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.It is designed with 100 pins.A maximum voltage of 5.5Vis required for operation.With a minimal supply voltage of [0], it operates.There are 84 programmable I/Os in this system.You can achieve 83.33MHzfrequencies.In order to operate, the temperature should be higher than -40°C.Temperatures should not exceed 85°C.It is composed of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be lower than 125MHz.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
EPM7128EQI100-20 Features
PQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128EQI100-20 Applications
There are a lot of Altera EPM7128EQI100-20 CPLDs applications.
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Battery operated portable devices
  • DDC INTERFACE
  • I/O expansion
  • ROM patching
  • INTERRUPT SYSTEM
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Storage Cards and Storage Racks
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128EQI100-20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    83.33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    84
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Programmable Logic Type
    2500
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    20
    NO
  • In-System Programmable
  • Height
    2.7mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm