  • EPM7160SQC160-6
EPM7160SQC160-6
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160SQC160-6
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7160SQC160-6
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7160SQC160-6
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 166.7MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7160SQC160-6 Overview
In the mobile phone network, there are 160macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.There is a PQFP package containing it.In this case, there are 104 I/Os programmed.The termination of a device is set to [0].This electrical component has a terminal position of 0.There is 5V voltage supply for this device.It is included in Programmable Logic Devices.Bulkshould be used to package the chip.It has 160pins programmed.The 3200gates serve as building blocks for digital circuits.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].Data storage is performed using [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The device has a pinout of [0].It operates with the maximal supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.Programmable I/Os are counted up 104.There is a maximum frequency of 166.7MHz.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.Temperatures should not exceed 70°C.The program consists of 10 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 149.3MHz.A programmable logic type is classified as EE PLD.
EPM7160SQC160-6 Features
PQFP package
104 I/Os
160 pin count
160 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160SQC160-6 Applications
There are a lot of Altera EPM7160SQC160-6 CPLDs applications.
  • Power automation
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Digital multiplexers
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • USB Bus
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • DDC INTERFACE
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • State machine design
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160SQC160-6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    160
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    166.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    104
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Frequency (Max)
    149.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3200
  • Number of Programmable I/O
    104
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.07mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm