  • EPM7512BUC169-7N
EPM7512BUC169-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512BUC169-7N
HK JDW NO:
2936-EPM7512BUC169-7N
Package:
BGA
Datasheet:
EPM7512BUC169-7N
Description:
1.8/3.32.5V 0.8mm PMIC 160 Pin 166.67MHz 2.5V BGA
Purchasing and Inquiry
EPM7512BUC169-7N Overview
This network has 512macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).BGAis the package in which it resides.In this case, there are 141 I/Os programmed.There is a 169terminations set on devices.This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.The power source is powered by 2.5Vvolts.There is a part in the family [0].It is equipped with 169 pin count.If you use this device, you will also find [0].10000gates are used to construct digital circuits.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].Data storage is performed using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.It operates with the minimal supply voltage of 3V.Currently, it is powered by 1.8/3.32.5Vsources.There are 100 programmable I/Os in this system.A frequency of 166.67MHzcan be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.There are 32logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM7512BUC169-7N Features
BGA package
141 I/Os
169 pin count
160 pins
1.8/3.32.5V power supplies
32 logic blocks (LABs)
EPM7512BUC169-7N Applications
There are a lot of Altera EPM7512BUC169-7N CPLDs applications.
  • Pattern recognition
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Digital designs
  • Protection relays
  • Complex programmable logic devices
  • Programmable power management
  • Cross-Matrix Switch
  • PLC analog input modules
  • Boolean function generators
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512BUC169-7N
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    160
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    169
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    169
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    1.8/3.32.5V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    141
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    163.9MHz
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    11mm
  • Width
    11mm